درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
امیرحسین کریم پور
امتیاز: 190609
رتبه:5
11
510
695
6150
امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد وب سایت TOSINSO ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... سابقه همکاری و فعالیت در سازمان های مختلف در قالب پروژه ، مشاوره ، تدریس و رفع اشکال ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی ... پروفایل کاربر

تفاوت بین دستور exit و logout برای بستن یک Shell session در لینوکس چیست ؟

تاریخ 1 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 66
سلام خدمت دوستان و کاربران عزیز وب سایت توسینسو بویژه علاقه مندان به سیستم عامل لینوکس. در این مطلب میخواهیم درباره تفاوت بین دستورات logout و exit برای شما عزیزان صحبت کنیم. logout یک دستور Internal یا بعبارتی Internal Command است. اگر تفاوت بین Internal Command و External Command را نمی دانید پیشنهاد می کنم به مطلب منظور از دستورات Internal و External در لینوکس چیست ؟ مراجعه کنید. دستور logout برای بستن Login Shell کاربرد دارد. یعنی زمانی که به یک سرور لینوکسی SSH میزنید و با یک Terminal واقعی کار می کنید ( نه Terminal Emulator یا Virtual Terminal Console ) میتوانید با استفاده از دستور logout از Session ای که با یک کاربر زدید خارج شوید. همچنین زمانی که بصورت کنسولی ( یعنی زمانیکه پای سرور نشسته باشید ) به سرور لینوکسی تان لاگین کنید و دستور logout را اجرا کنید به معنای واقعی از سرور Logout می شوید ( مثل Logout شدن از یک سیستم ویندوزی ) و برای استفاده از سرور طبیعتا باید به لاگین کنید.

دستور exit نیز مانند دستور logout یک Internal Command است با این تفاوت که دستور exit کاری که می کند این است که Interactive Shell ها را Terminate می کند. برای مثال اگر در لینوکس خود یک ترمینال ( Terminal Emulator ) باز کردید و تایپ کردید bash یک Process جداگانه با نام bash و طبیعتا با یک PID جدید ایجاد می شود و برای اینکه این Shell را ببندید میتوانید دستور exit را تایپ کنید. زمانی که exit را اجرا کردید پنجره ترمینال بسته نمی شود بلکه Process آن Shell ای که با دستور bash اجرا کردید خاتمه داده یا Terminate می شود. حالا اگر مجددا دستور exit را اجرا کنید پنجره Terminal Emulator بسته خواهد شد. اگر بیشتر بخواهیم این مورد را بسط دهیم میتوانیم بگوییم که برای مثال زمانیکه با کلید های ترکیبی CTL+ALT+F1 یک پنجره Console TTY جدید ( یا یک Interactive Shell جدید ) در یک تب جدید باز می کنید و دستور exit را میزنید این پنجره ترمینال بسته خواهد شد. امیدوارم تفاوت بین این دو دستور را بخوبی درک کرده باشید.


نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : جزیره لینوکس و سیستم های متن باز وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید