درخواست های ارتباط
جستجو تنظیمات
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم تنظیمات
  • هیچ پیامی وجود ندارد
صندوق پیام
  • هیچ رویدادی وجود ندارد
همه رویدادهای من

یافتن گروه هایی که یوزر در آن ها عضو هست

0 نظرات
اگر با Group یا گروه ها در سیستم عامل ها آشنایی دارید حتما میدانید که گروه ها ماهیت امنیتی دارند. سیستم عامل لینوکس هم از این قاعده مستثنی نیست و میتوان در آن گروه ها را ایجاد کرد ، حذف کرد ، تغییر داد و یوزر ها را عضو آن نمود. گروه ها به مدیران سیستم این امکان را میدهد که مجوز های دسترسی به فایل ها ، فولدر ها ، تنظیمات سیستم و سایر موارد را آسان تر به کاربر ها اعمال کنند. مانند هر سیستم عامل دیگر سیستم عامل لینوکس نیز به یوزر ها و گروه ها و سایر منابع سیستمی دیگر یک شناسه منحصر بفرد اختصاص میدهد. دانستن اینکه چه یوزر هایی عضو چه گروه هایی هستند به ما کمک شایانی در حوزه Troubleshooting یا رفع اشکال مشکلات بوجود آمده خواهد کرد. در این مطلب میخواهیم به شما نحوه یافتن گروه هایی که یوزر ها در آنها عضو هستند را آموزش دهیم. ما در این آموزش از توزیع Ubuntu استفاده می کنیم اما جای نگرانی ندارد زیرا شما در سایر توزیع های لینوکس هم میتوانید با این آموزش جلو بروید. حال ترمینال را باز کنید و دستور زیر را تایپ و اجرا کنید :
# groups
دستور فوق گروه هایی که کاربر در آنها عضو هست را نمایش میدهد. مانند زیر :
amirhossein root sudo Tosinso
لازم به ذکر است که دستور فوق گروه هایی که کاربر فعلی یا لاگین کرده به سیستم را نمایش میدهد. در صورتی که بخواهید بدانید یک یوزر خاص عضو چه گروه هایی است باید دستور را به شکل زیر اجرا کنید :
# groups <username>
در دستور فوق بدیهی است که به جای username باید نام کاربر را وارد کنید. به جای این دستور قالب دستوری زیر را نیز میتوانید بکار ببرید :
# cat /etc/group | grep <username>


نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : linux.tosinso.com
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید

    arrow