درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
محمد عابدینی
امتیاز: 89277
رتبه:10
459
174
23
660
سلام دوستان مدیر سایت mabedini.ir هستم. از سال ۱۳۸۱ با سیستم عامل های مبتنی بر BSD کار کردم. مقالات و فیلم های آموزشی در زمینه BSD تهیه کردم. یکی از سیستم عامل های مورد علاقه من OpenBSD است. عاشق کار با سیستم عاملهای متن باز عاشق کار با خط فرمان. پروفایل کاربر
تاریخ 17 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 157
سلام دوستان امروز قصد دارم در مورد نکته با شما دوستان عزیز صحبت کنم که شاید کمتر بهش توجه شده باشه، تا حالا به این مورد فکر کرده اید که زمانی که در FreeBSD و یا سایر سیستم عامل های متن باز شاخه و یا فایلی ایجاد می کنیدسطح دسترسی پیش فرض آنها از کجا اعمال میشه؟ یا charset شل شما از کجا تنظیم میشه؟ همه اطلاعات به ایت سبک و مدل در فایلی تنظیم میشه به نام login.conf که دارای صفات و قابلیت های مختلف کلاس های ورود به سیستم است. محل قرار گرفتن این فایل در زیر شاخه /etc است که در زیر یک بخشی از این فایل رو مشاهده می کنید:
/etc/login.conf
--- login.conf.default	2012-01-02 17:08:05.804291477 -0500
+++ login.conf	2012-01-02 17:08:16.996213774 -0500
@@ -44,7 +44,9 @@
 	\:pseudoterminals=unlimited:\
 	\:priority=0:\
 	\:ignoretime@:\
-	\:umask=022:
+	\:umask=022:\
+	\:charset=UTF-8:\
+	\:lang=en_US.UTF-8:
در این فایل بخشی با نام default وجود دارد که برای همه کاربران غیر از کاربر root فعال میشود. هر کاربر هم می تواند یک فایل جداگانه ای به نام loginconf با تنظیمات خاص خودش در زیر شاخه home خودش ایجاد کنه و تنظیمات خاص و مورد نیاز خودش رو در اون قرار بده. ورودی در بخشهای این فایل با استفاده از کولکن از هم جدا می شوند و برای جدا کردن بخشهای این مقادیر از | استفاده می شود که در مثال بالا مشاهده کرده اید. مثل سایر فایلهای پیکربندی کننده در FreeBSD خطوطی که با # شروع می شوند خوانده نشده و برای ادامه دار کردن ورودی ها از \ استفاده می شود. بعد از نوشتن هر بخش در این فایل، این فایل باید توسط capmkdb به یک دیتابیس قابل فهم و تفسیر در سیستم عامل تبدیل شود و به این نکته هم دقت کنید که تا این دیتابیس را ایجاد کنید تغییرات اعمال نمی شود، نوشتن مقادیر در این فایل شامل قواعد زیر است:

مقادیر bool :
که این بخش به صورت دو بخش درست و نادرست است.
مقادیر file:
که این بخش مسیر مورد نیاز هر فایل را مشخص می کند.
مقادیر program:
که مسیر فایلهای اجرایی را که به آن نیاز دارید را مشخص می کند.
مقادیری لیست شده:
به صورت list که در این بخش لیستی از مقادیر را در خود جای می دهد که با : از هم جدا می شود.
مقادیر عددی:
این مقادیر را شما می توانید در هر قالب عددی دیسیمال اکتا و هگز مشخص کنید.
مقادیر مقداری:
برای نمایش مقادیر اندازه های می توانید از کد های اختصاصی برای مثال k برای کیلوبایت m برای مگابایت و غیر استفاده کنید برای مثال شاید شما نیاز به محدود کردن یک فضا و یک حجم خاصی داشته باشید که می توانید از این کلید ها برای مشخص کردن مقدار فضای مورد نیاز استفاده کنید.
مقادیر زمان:
برای مشخص کردن زمان هم در این فایل می توانید از کلید های مختصر شده ای مثل y برای سال w برای هفته d برای روز h برای ساعت m برای دقیقه و s برای ثانیه استفاده کنید.
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید