Loading…

جزیره لینوکس و سیستم های متن باز

ارسال کننده: mabedini
سلام دوستان مدیر سایت mabedini.ir هستم. از سال ۱۳۸۱ با سیستم عامل های مبتنی بر BSD کار کردم. مقالات و فیلم های آموزشی در زمینه BSD تهیه کردم. یکی از سیستم عامل های مورد علاقه من OpenBSD است. در حال حاضر دوره هایی برروی انواع فایروالهای زیر رو در سایت دارم ** دوره آموزش pfsense به صورت مقدماتی و نصب انواع بسته های کاربردی. ** دوره آموزش فایروال IPFW در FreeBSD ** دوره آموزش فایروال ipfire ** دوره جدید فایروال OPNsense
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
نکته: رمزنگاری کردن فایل در FreeBSD با crypt

رمزنگاری ساده در FreeBSD با فرمان crypt


یکی از اقداماتی که شما می توانید در جهت بالا بردن سطح امنیت سیستم خود انجام دهید استفاده کردن از رمزنگاری است، این امر هم می تواند در سطح فایل سیستم اجرا شود و هم در سطح یک فایل ساده.

  • برای رمزنگای کردن کل فایل سیستم خود در FreeBSD می توانید از برنامه gbde استفاده کنید(این بخش مورد بحث ما در این مقاله نیست)
  • برای انجام دادن یک رمزنگاری ساده در سطح فایل با استفاده از قابلیت یک کلید (رمز ) از برنامه ای در FreeBSD می توانید استفاده کنید به نام crypt که در ادامه با آن آشنا می شوید.

این فرمان یک برنامه ساده است که هم برای رمزنگاری کردن یک فایل با استفاده از یک کلید رمز استفاده می شود و هم برای از حالت رمزنگاری خارج کردن همان فایل با همان کد رمز استفاه می شود. این آموزش در دو قسمت ذکر شده بالا توضیحاتی را در بر دارد.

رمزنگاری کردن با استفاده از crypt :

در این حالت شما باید ابتدا فایل مورد نظر خود را cat کنید.( این امر به این دلیل است که این فرمان از ورودی برای دریافت فایل استفاده می کند، بعد از باز کردن فایل و پایپ کردن آن در قسمت بعدی فرمان crypt را اجرا کنید و خروجی ایجاد شده را در فایلی دلخواه قرار دهید، این فرمان را به صورت زیر اجرا کنید:
$ cat my.txt | crypt > my.cpy
بعد از اجرا کردن این فرمان در خط بعدی از شما یک رمز که همان کلید مشترک برای رمزنگاری و رمز گشایی است را از شما درخواست می کند که این خط به صورت زیر است و شما رمز وارد شده را مشاهده نمی کنید:
Enter key:
حال بعد از وارد کردن این فرمان فایل جدید شما رمزنگاری شده است .
برای اطمینان از رمز شدن فایل از فرمان ساه cat به صورت زیر استفاده کنید تا مشاهده کنید که کاراکترهای متن شما بهم ریخته و جابجا شده است:
$ cat my.cpy

از حالت رمز شده خارج کردن فایل:

همانطوری که در بخش قبلی مشاهده کرده اید فرمان crypt از ورود و خروجی برای دریافت کردن فایلها استفاده می کند در نتیجه برای رمزگشایی کردن فایل رمز شده هم باید از مسیر بالا استفاده کنید و به صورت زیر فرمان را اجرا کنید:
$ cat my.cpy | crypt > my.file.txt
در این بخش هم شما باید در خط زیر رمز استفاده شده در بخش رمزنگاری را وارد کنید:
Enter key:

حال بعد از اجرا کردن این فرمان فایلی که برروی دیسک شما ذخیره می شود و شما می توانید با استفاده از فرمان cat محتوای آنرا مشاهده کنید.
دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.

در حال به روز رسانی نرم افزار سایت، از شکیبایی شما ممنونیم