Loading…

جزیره لینوکس و سیستم های متن باز

ارسال کننده: mabedini
سلام دوستان مدیر سایت mabedini.ir هستم. از سال ۱۳۸۱ با سیستم عامل های مبتنی بر BSD کار کردم. مقالات و فیلم های آموزشی در زمینه BSD تهیه کردم. یکی از سیستم عامل های مورد علاقه من OpenBSD است. در حال حاضر دوره هایی برروی انواع فایروالهای زیر رو در سایت دارم ** دوره آموزش pfsense به صورت مقدماتی و نصب انواع بسته های کاربردی. ** دوره آموزش فایروال IPFW در FreeBSD ** دوره آموزش فایروال ipfire ** دوره جدید فایروال OPNsense
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
نکته: مقدمه ای بر شاخه های مهم در BSD
در زمان نصب به صورت پیش فرض شاخه هایی بر روی سیستم شما ایجاد می شود که هر کدام دارای زیر شاخه های دیگر بوده و محلی است برای ذخیره کردن فایلهایی خاص که با هم رابطه مشترکی دارند، در نکته پبش رو با برخی از شاخه های پر کاربرد و مهم آشنا می شوید:

شاخه /:

شاخه اصلی در فایل سیستم است که آدرس دهی از آن شروع می شود.

شاخه bin/:

در این شاخه فرمانهایی که در زمان راه اندازی single user mode به آن نیاز دارد در آن قرار داده شده است، فرمان های این شاخه عمومی بوده اند مثل فرمان ls و ...

شاخه etc/:

این شاخه شامل فایل های مهم پیکربندی است و بسیاری از databases مربوطه به هر فایل پیکربندی در آن قرار دارد، FreeBSD برای سرعت در اجرا فرامین بسیار از فایلهای پیکربندی مهم را به databases تبدیل مب کند.

شاخه dev/:

این شاخه شامل فایلهایی است که سیستم شما را به یک دستگاه خاص مثل کارت شبکه ، کارت صدا و غیره متصل می کند.
در زمان راه اندازی سیستم لیستی از این دستگاه های متصل به سیستم خود را مشاهده می کنید و بای مشاهده کرده در زمان راه اندازی سیستم از فرمان dmesg استفاده کنید.

شاخه boot/:
تمامی فایلهایی که برای راه اندازی به اصطلاح boot کردن سیستم به آن نیاز دارد در این شاخه قرار دارد، یکی از شاخه های محل آن شاخه kernel است که هسته در آن ذخیره شده است.

شاخه home/:

هر کاربری برای خود در سیستم یک شاخه home اختصاصی خود را دارد که محل ایجاد کردن پیش فرض این شاخه ها که به نام هر کاربرد است در این زیر شاخه قرار دارد.

شاخه mnt/:

به صورت کلاسیک و عمومی برای mount کردن دیسک های دیگر از این شاخه استفاده می کند، برای مثال شما می توانید CD-rom سیستم خود را به این زیر شاخه mount کنید.

شاخه root/ :

این شما همان شاخه home کاربر root است.

شاخه tmp/:

شاخه است که فایلها به صورت موقت در آن قرار می گیرند و بعد از راه اندازی مجدد سیستم آنها پام می شوند.

شاخه usr/:

این شاخه شامل همه فایلهای برنامه های نصبی و سایر شاخه ها و فایلهایی است که برای خود سیستم عامل از اهمیت کمتری برخوردار است، برای مثال یکی از شاخه های پرکاربرد آن ports است که شما را برای نصب کردن برنامه های جانبی کمک می کند.

شاخه var/log:

تمام فایلهای گزارش گیری در زیر این شاخه قرار می گیرند.

شاخه var/mail:

میل های هر کاربر در زیر این شاخه قرار می گیرند.

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.

در حال به روز رسانی نرم افزار سایت، از شکیبایی شما ممنونیم