Loading…

جزیره لینوکس و سیستم های متن باز

ارسال کننده: mabedini
سلام دوستان مدیر سایت mabedini.ir هستم. از سال ۱۳۸۱ با سیستم عامل های مبتنی بر BSD کار کردم. مقالات و فیلم های آموزشی در زمینه BSD تهیه کردم. یکی از سیستم عامل های مورد علاقه من OpenBSD است. در حال حاضر دوره هایی برروی انواع فایروالهای زیر رو در سایت دارم ** دوره آموزش pfsense به صورت مقدماتی و نصب انواع بسته های کاربردی. ** دوره آموزش فایروال IPFW در FreeBSD ** دوره آموزش فایروال ipfire ** دوره جدید فایروال OPNsense
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
نکته: جستجو با find برای جستجو در shell:
برای جستجوی کردن در shell فرمان هایی وجود دارد مثل locate whereis و غیره که هر کدام بخش و مدل خاصی برای جستجو دارند، ولی find برای جستجو کردن فایلها به صورت لحظه ای با اخرین تغییرات استفاده می شود که به همین دلیل سرعت در این روش پایین تر از روش های دیگر است، به این نکته هم توجه کنید که جستجو کردن در این فرمان به حروف کوچک و بزرگ حساس است، در فرمان زیر شما با اصول اولیه جستجو با find آشنا می شوید:
#find / -name sshd
Or
#find / -iname Sshd

برای اجرا کردن این فرمان باید بعد از find محلی را که در آن به دنبال فایل یا شاخه خود هستید را مشخص کنید، اگر در این بخش از (.) یا نقطه استفاده کنید در همان شاخه جاری شما به جستجو می پردازد.
در بخش بعدی باید با استفاده از name و iname نامی را که مورد نظر دارید برای جستجو را وارد کنید تفاوت این دو بخش در این است که iname به حروف کوچک و بزرگ حساس است.

جستجو با نوع:


فرمان find برای جستجو کردن 3 بخش مورد استفاده قرار می گیرد، شاخه ها ، فایل ها و در بخش اخر لینک ها. اگر نوع را مشخص کنید هر سه را برای شما جستجو می کند ولی شما می توانید با استفاده از سویچ type نوع جستجو خود را محدود کنید، در ادامه با سویچ type بیشتر آشنا می شوید:
اگر شما قصد دارید که find برای شما در شاخه ها جستجو کند باید بعد از type از حرف d استفاده کنید.
اگر شما قصد دارید که find برای شما در فایلها جستجو کند باید بعد از type از حرف f استفاده کنید.
اگر شما قصد دارید که find برای شما در لینک ها جستجو کند باید بعد از type از حرف l استفاده کنید.
فرمان زیر را مشاهده کنید:

#find / -name test –type d
این فرمان فقط به دنبال شاخه هایی با نام مورد نظر شما که test است می پردازد.

جستجوی فایل با استفاده از سایز:


فرمان find این قابلیت را دارد که به توان بر اساس اندازه فایل ها برای شما به جستجو بپردازد، در برخی از موارد شما نیاز دارید که فایلهای که از مقدار حجم خاصی بالاتر هستند را برای شما نمایش دهد، برای این کار لازم است که حتما از type نوع f استفاده کنید و از سویچ زیر برای این منظور استفاده کنید:

#find / -type f –size +10M
همانطور که مشاهده کردید بعد از سویچ سایز شما می توانید با علامت های + و - و مقدار به جستجو و نمایش فایلهایی که از اندازه ای بزرگتر و یا کوچکتر است بپردازید.

جتسجو و نمایش بر اساس نام کاربر:


هر فایل و یا هر شاخه یک کاربر ایجاد کننده دارد که شما می توانید از آن در جستجوی خود نیز به صورت زیر استفاده کنید:

# find / -type f –user root

*البته لازم به ذکر است که این فرمان حالت ها و سویچ های مفید دیگری هم دارد که این بخش مقدماتی است.
*

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.

در حال به روز رسانی نرم افزار سایت، از شکیبایی شما ممنونیم