در توسینسو تدریس کنید

و

با دانش خود درآمد کسب کنید

محمود کیاستی

از کدام سیستم عامل استفاده میکنید و Windows یا Linux؟ چرا؟

از کدام سیستم عامل استفاده میکنید و  Windows یا Linux؟ چرا؟

با سلام، متخصصین عزیز در زمینه های متفاوت که تمایل به شرکت در بحث را دارند میتوانند با در نظر گرفتن هریک از موارد زیر به ارائه مطلب بپردازند و صرفاً دلیل انتخاب واستفاده ی خود را از سیستم عامل مورد نظرشان بیان کنند: متن باز بودن لینوکس و قابلیت مشاهده کدهای آن - مخفی بودن کدهای سیستم عامل ویندوز و غیر قابل مشاهده بودن آن برای عموم – تعداد برنامه نویسان این دو سیستم عامل – تعداد ویروسها، کرمها و جاسوسهای ایجاد شده برای این دو سیستم عامل - پرتابل بودن یا نبودن - سخت افزار مورد نیاز برای اجرای این سیستم عاملها در انواع مختلف - واسطه گرافیکی کاربر – انطباق نرم افزارهای سازمانی با این سیستم عاملها – تعداد نرم افزارهای کاربردی تعریف شده برای این دو سیستم عامل- یکپارچگی سرویسها در این دو سیستم عامل - آمار هاستهای ویندوزی و لینوکسی - تعداد وبهای قرار گرفته بر روی آنها در سطح جهان- دیتابیسهای منطبق با این دوسیستم عامل - امنیّت اطلاعات در سرورهای اینترنتی مربوطه و بسیاری از موارد دیگر...

با تشکّر از تمامی شرکت کنندگان در بحث

#مقایسه_لینوکس_و_یونیکس #از_کدام_سیستم_عامل_استفاده_میکنید #مقایسه_لینوکس_های_مختلف #مقایسه_سیستم_عامل_های_مختلف #ملاک_انتخاب_یک_سیستم_عامل #windows_یا_linux #مقایسه_ویندوز_و_لینوکس #تفاوتهای_ویندوز_و_لینوکس
لذت یادگیری با توسینسو
به عنوان شخصی که مدت هاست از سایت توسینسو استفاده می کنم باید بگم که واقعاً یکی از بهترین مرجع ها برای ارتقاء دانش شخصی هست. دوره های سایت، راهکارها و مطالب، همگی عالی هستند.

سلام

من به شخصه خودم لینوکس رو برای امنیت و کاراییش ترجیح میدم و کاربر لینوکس هم بودم و هستم

همانطور که میدونید اکثر شرکت ها و سازمان های معتبر از لینوکس استفاده می کنن

اما به دلیل کاربری راحت ویندوز بیشتر استفاده میشه

Ain't Nobody Perfect
سعید خلیفی

من به شخصه نمی تونم تایید کنم که امنیت ویندوز از لینوکس کمتر هستش. نکته ای که باید در نظر بگیریم اینه که امنیت، صرفا درست کردن لیست دسترسی (ACL) نیست. امنیت یک مفهوم هستش که شامل موارد زیادی میشه که یک بخشی از این موارد، امنیت نرم افزاری هستش. خیلی از دوستان سیستم عامل ویندوز رو فقط با ساختار Next و Next و Finish میشناسن. در حالی که سیستم عامل های این شرکت دارای محیط های Scripting بسیار کاربردی و امن هستن که قابل تعمیم هستش. نمونه این محیط Scripting میشه به Power Shell اشاره کرد. از خوبی های سرویس های مایکروسافت اینه که محیط های کاربری گرافیکی (GUI) ساده و قابل فهمی دارن که کاربر میتونه ازشون استفاده کنه، ولی انتخاب محیط گرافیکی و Scripting به عهده کاربر هستش.

نکته دیگه اینکه معماری سیستم عامل ها فرق میکنه. سیستم عامل های مایکروسافتی دارای معماری MSF هستن، طوری ساخته شدن که با صدها و یا هزاران مدل سخت افزار از برند های مختلف سازگار باشن و تمامی Driver ها رو شامل باشن. شاید یکی از دلایل کندی و یا Crash کردن سیستم عامل هم همین باشه. ولی زمانی که سیستم عامل برای سخت افزار خاصی Tune شده باشه (مثل Windows Phone و یا تبلت Surface)، شما عملا هیچ گونه کندی و یا Lag مشاهده نمی کنین (حتی با سخت افزار پایین).

نکته دیگری که باید در نظر گرفت، پشتیبانی محصول هستش. اینکه آیا پس از خرید لینوکس، میتونین از شرکت سازنده پشتیبانی بگیرین؟ اگر جواب مثبت هستش، این پشتیبانی تا چه اندازه هستش؟ آیا این پشتیبانی به صورت 24 ساعته و از سراسر دنیا قابل دریافت هستش؟ آیا میشه روی پایه User Base این سیستم عامل برای دریافت پشتیبانی حساب باز کرد؟

نکته مهم دیگه، قابلیت سازگاری با دستگاه ها و سرویس های مختلف هستش. مثال این مورد رو میشه سازگاری محصولاتی مانند SharePoint و Lync و Exchange عنوان کرد. آیا این چنین سازگاری در محصولات لینوکس هست؟ (با توجه به پراکندگی شرکت های تولید کننده)

نکته آخری که به ذهنم میرسه این هستش که هر سیستم عامل برای کاری ساخته شده. لینوکس بهشت برنامه نویسی و توسعه نرم افزار هستش. به همین صورت بهشت هکر ها و نفوذگر ها هم به حساب میاد. از طرفی در مورد ارائه سرویس های وابسته به پایگاه داده، فکر می کنم لینوکس گزینه بهتری برای ارائه Database های حجیم تر باشه.

ولی در مورد کاربری و استفاده سازمانی، لینوکس گزینه مناسبی نیست. برای کاربر خانگی هم به همین صورت هستش. این نکته رو هم باید در نظر گرفت که تعدد نرم افزارها و سرویسهای ارائه شده روی ویندوز به مراتب بیشتر از لینوکس هستش. و اینکه افراد متخصصی که بتونن هسته لینوکس رو تغییر بدن، به تعداد برنامه نویس های ویندوزی نیست.

MCP , MCSA 2003 , MCSE 2003 , MCTS , MCSA 2008 , MCITP: Enterprise Administrator, MCSA 2012, MCSE 2012, MCSA 2012, MCSE 2012:Server Infrastructure
محمود کیاستی

مهندس جان من هم با نظر شما موافقم، و شاید به همین دلیل باشه که اکثر سرویسهای اینترنتی با Databaseهای بزرگ نیز بر روی سیستم عاملهای Linux سوارند. امّا از قابلیت Integrity و User Frindly بودن ویندوز و سرویسهای آن در سازمانها و ... به هیچ وجه نمیتوان چشم پوشی کرد.

علم، بدون داشتن اخلاق نیکو» ضررش از «نادانی» بیشتر است
حامد

من حقیقتش این تیپ بحث ها رو اصلاً دوست ندارم

یعنی سوال اینقدر کلی مطرح میشه که اصلاً جواب دادن بهش کار درست و مناسبی نیست

به طوری که همین الان من کلی با جواب هایی که داده شده مخالفم و خیلی هاش رو اصلاً قبول ندارم ولی پاسخ نمیدم چون سوال درست مطرح نشده !

ببینید هیچ کسی توی دنیا نمیتونه این دو تا سیستم عامل رو بدون در نظر گرفتن کاربردی قراره ازش گرفته بشه مقایسه کنه. هیچکس

ضمن اینکه در بسیاری از موارد قیاس ها حتی در حالت کاربردی هم قیاس مع الفارقه!

مثلاً یه تعداد بسیار زیادی است سایت‌ها هستن که مبتنی بر جوملا و ورردپرس هستن که خیلی‌هاشون روی سرورهای لینوکسی هاست میشن. برید توی این یکی دوسال نگاه کنید که چند درصد اینا توی این یکی دوسال در معرض حمله بودن! من خودم یکی از قربانی‌هام که امون من رو بریده بودن بس که هک میکردن سیستم‌ها رو. خب این تقصیر لینوکسه؟! یا تقصیر اون آدم عاقلیه (!)‌ که ورداشته با CentOS یک هاستینگ راه انداخته و دسترسی دیفالت رو 777 قرار داره روی فولدر روت هر مشتری؟!!

یا مثلاً الان اکثر غریب به اتفاق بیزنس‌های متوسط ، بزرگ و حتی کوچیک، برای دایرکتوری سرویس‌هاشون از اکتیودایرکتوری ماکروسافت استفاده میکنن. خب آیا این معنیش اینه که Open Directory Apple (که مبتنی بر لینوکسه)‌ بده؟ یا 389 سرویس Fedora خوب نیست؟!!!

شما باید اول از همه صورت یک مساله رو مطرح، کنی،‌ بعد ببینی چه راه حلی براش وجود داره و حالا برای اون راه حل،‌ چه سیستم عامل پایه‌ای باید انتخاب بشه.

یا مثلاً Vmware یک سولوشنی داره به اسم ESXi که مبتنی بر لینوکس نوشته شده، که تا همین چند وقت پیش فکر کردن به امثال Hyper-v ماکروسافت،‌ خنده دار و بچه‌گانه بود و مجازی سازی اونی بود که Vmware میگه. ولی الان Hyper-V داده ماکروسافت که خیلی‌ها میگن، اگر Vmware دست نجونبونه، تا یکی دو سال دیگه فاتحه ش خونده‌ست.

بنابراین این بحث اصلاً و ابداً بحث حرفه‌ای و تخصصی‌ای نیست و به نظر من وارد شدن بهش، هیچ نفع علمی‌ای نداره.

محمود کیاستی

آقا حامد عزیز، بهتر بود یکبار دیگه هدف از بحث مطرح شده در بالا را مطالعه کنی، تا متوجّه بشی که در آنجا ذکر شده هر یک از موضوعات مربوطه جای کلی بررسی داره و صرفاً هدف از ارائه بحث مشخص شدن تفاوتهای بین این دوسیستم عامل است. در ضمن ما اینجا به دنبال ارائه مسئله خاصی نیستیم که بخواهیم واضح مطرحش کنیم و آخر هم راه حلی برای آن پیدا کنیم!

حامد

خدمت دوست عزیزم برادر کیاستی عرض کنم که اتفاقا دقیقاً من مظور من بحث "تفاوتهای بین این دوسیستم عامل" که شما مطرح کردید بود که این تفاوت رو توی دنیای امروز تا "کاربرد" رو مشخص نکنی، نمیتونی وارد بحثش بشی!

محمود کیاستی

دقیقاً بحث همین است که شما یا هر کس دیگری که یکی از این دو سیستم عامل را برای استفاده ترجیح میدهد از چه کاربرد آن استفاده میکند، یا چه کاربردی از آن را بیشتر میپسندد؟ و آن را توضیح میدهد.

سلام ، از لینوکس استفاده می کنم و صد در صد لینوکس را به ویندوز ترجیح می دهم.

چرا که لینوکس متنِ باز هست و قابلیت ارتقاء و ویرایش داره. همچنین امنیت لینوکس کجا و ویندوز کجا!

لینوکس موجب پیشرفت میشه و چون همگانی بوده و طبق قوانین گنو است ، خودکار با نشر آن ، ذکات علم پرداخت میشه و باعث عدم سلطه علمی هست :)

متن باز ایران

پایان متن. با تشکر ، احمدرضا سعیدبخش
پاسخ شما
برای ارسال پاسخ خود وارد شوید.
از سرتاسر توسینسو
تنظیمات حریم خصوصی
تائید صرفنظر

تو می تونی بهترین نتیجه رو تضمینی با بهترین های ایران بدست بیاری ، پس مقایسه کن و بعد خرید کن : فقط توی جشنواره پاییزه می تونی امروز ارزونتر از فردا خرید کنی ....