فرشید محمدی

مهاجرت شبکه به لینوکس

عنوان لینوکس یا ویندوز یک نگرانی هست برای کسانی که دنیای کلیک رو رها نمی کنند و به دنیای دستورات پا نمی گذارند

اولین گام برای ویندوزی ها تغییر رویه در استفاده از کیبرد به جای موس هست

دومین گام دانش کافی و شناخت نرم افزاری

سومین گام خداحافظی با کرک ها

چهارمین گام متقاعد کردن کاربران هست

و و و . . . .. . ..

**وقتی برای کار به یکی از شرکت های خارج از ایران مراجعه کنید نگرشی جدید در آنجا می بینید که ما هزینه ای برای خرید پلت فرمPlatform پرداخت نمی کنیم و لایسنس برای ما چندان معنی ندارد و پلتفرم رایگان را ترجیح می دهیم و شما باید بتوانید شرکت را با ساختار Open Source راه اندازی کنید این یک تجربه تلخ بود که یکی از دوستانم در سوئد با آن روبرو شد**

اما سوال : تا کجا می توان نیازهای که در ماکروسافت رفع شده را در لینوکس یافت

مفهوم سوال چندان جذاب نیست !

به بیان ساده تر

آیا می توان از شبکه ای که سرویس های همچون

Active Directory -DNS -DHCP -VPN - DFS- TMG -Lync server

Exchange - CA - Hyper-V - WSUS - LoadBalancing - BackUp Server - IIS و .....

به لینوکس مهاجرت کرد و هیچ کاهشی در فرایند خدمات به کابران احساس نکرد؟

آیا مزیت های لینوکس فقط رایگان بودنش و امنیت است یا در سرویس دهی و خدمات سروری پیشروتر از ویندوز است

بطور مثال سرویسی همچون Active Directory ویندوز مشابهی قدرتمند دارد که منطق ما را به سمت لینوکس ببرد

#مقایسه_لینوکس_و_ویندوز #مقایسه_لینوکس_های_مختلف #شبکه_های_مبتنی_برلینوکس #مهاجرت_به_لینوکس #لینوکس_بهتر_است_یا_ویندوز #مزایایی_سرورهای_لینوکسی #مقایسه_ویندوز_و_لینوکس
لذت یادگیری با توسینسو
به عنوان شخصی که مدت هاست از سایت توسینسو استفاده می کنم باید بگم که واقعاً یکی از بهترین مرجع ها برای ارتقاء دانش شخصی هست. دوره های سایت، راهکارها و مطالب، همگی عالی هستند.
میلاد اسحاقی

Itpro یی عزیز ممکنه هر کسی با توجه به تجربیاشت نکات مختلفی ارائه کنه اما من بدون پرداختن به جزئیات با این جمله موافقم : شبکه کاری شبکه کار حرفه ای است که بنا بر شرایط بتواند بهترین را انتخاب کند ! حتی اگر خودش به آن مسلط نیست باید گزینه درست را انتخاب کند ! از نظر من این گزینه درست نه لینوکس است نه مایکروسافت نه سولاریس و نه Freebsd و غیره !!! بلکه استفاده ترکیبی از همه این برند ها در جای مناسب خود گزینه نهاییست !! البته که کمتر کسی میتواند در اکثر موارد حرفه ای باشد اما اگر " دید " مناسب داشته باشد میتواند از همه موارد به جا استفاده کند و خب قطعا در یک یا چند زمینه میتواند قوی تر باشد . شخصا کاملا مایکروسافتی هستم اما فرای علاقه ام واقعا دنیای لینوکس و اپن سورس را ستایش میکنم و هر جا بتوانم و بلد باشم استفاده میکنم و یا پیشنهاد میکنم . به شدت مخالف مهاجرت هستم و شدیدا اعتقاد دارم هر سیستمی جایگاه خودش را دارد و یک " دید " مناسب را بهترین گزینه میدونم . در جایگاهی DNS و در جایگاهی BIND !! مهم نوع استفاده است . در ضمن لینوکس همیشه هم رایگان نیست و همیشه هم امن نیست ! ویندوز هم همیشه گران نیست و همیشه هم نا امن نیست !! اما مزیت های لینوکس بر هیچ کس ناشناخته نیست و درصد استفاده از سرویس دهنده های لینوکسی نشان دهنده این امر . مایکروسافت هم در سرویس های خود از لینوکس استفاده میکند و منکر این موضوع نیست اما برای یک شرکت و مجموعه با کلاینت های ویندوزی و انواع سطوح دسترسی و شعب مختلف و سرویس های یکپارچه ، آیا ساختار دومین یکی از بهترین و راحت ترین و کاملترین ها نیست ؟ پس باز هم بر میگردم به این موضوع " دید " و یا به قول شاعر "هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد "

همیشه فاصله ای هست ، دچار باید بود
محمد نصیری

بیشتر از 85 درصد سیستم عامل هایی که در دنیا استفاده میشه مایکروسافتی هستند ، طبیعتا 75 درصد اگر اغراق نکنیم نسخه کلاینتی هستند و 10 درصد سرورها ، خوب یه نتیجه گیری ساده می کنم براتون ، وقتی همه کلاینت های شبکه شما ویندوزی هستند و بسیار این سیستم عامل با هم نوعانش هماهنگ هست ، چرا باید بیاین سمت لینوکس ؟ من به عنوان یک لینوکسی رسما اعتراف می کنم که رودست سرویس Active directory و قابلیت هایی مثل Group Policy برای مدیریت کلاینت های ویندوزی نبوده نیست اما قول نمیدم که نخواهد اومد ، ممکنه لینوکسی ها به من خرده بگیرند که چرا داری از ویندوز طرفداری می کنی ، من حرف حق رو میزنم واقعا در شبکه های مایکروسافتی باید از سیستم عامل های مایکروسافتی که باهاش هماهنگ هستند استفاده کرد ، اما لینوکس چی ؟ کجاها استفاده کنیم ؟ ببینید دوست من لینوکس پرکاربردترین سیستم عامل سرور در حوزه Stand Alone سرور هست ، یعنی سرور تنها و تک ، شما اگر یک سرویس مثل اکانتینگ میخاین که فقط همینکار رو بکنه ، یک سرویس میخاین که فقط DNS سرور باشه اونم Stand Alone پیشنهاد می کنم از لینوکس استفاده کنید اما در همون مورد اگر شما میخاین از DNS استفاده کنید و Dynamic Update داشته باشید در DNS قطعا پیشنهاد من مایکروسافتی هست ، در حوزه هاستینگ قطعا لینوکس بهترین گزینه هست چون هزینه ها به شدت کاهش پیدا می کنه و هزاران Option دیگه ، به عنوان یک مشاور باید بدونید که هیچ راهکاری صرف وجود نداره ، هرجایی محصول خودش رو می پسنده ، شما نمی تونید مثلا Load Balancerخوب در مایکروسافت پیدا کنید اما کلی Option لینوکسی براش وجود داره ... سعی کنید دیدتون رو از کاربری تغییر بدید و دید مشاوره و راهکاری بهش بدید ، یه جایی ممکنه یه میکروتیک کوچولو کار هزاران نفر رو راه بندازه که همونجا یه نرم افزار بسیار گرونقیمت ممکنه درست کار نکنه .. ITPRO باشید

توسینسو آینده دنیا رو میسازه ... اگر تو هم بهش پیوند بخوری ... شروع کن یاد بده هر چیزی که بلدی رو ... دنیا همینجور تغییر می کنه
davood_59

سلام دوستان گلم؛ جناب آقای نصیری از پاسخ بسیار خوبتون ممنون و سپاسگزارم. انصافا من که خیلی قانع شدم و امیدوارم دوستمون هم قانع شده باشن. خیلی خوب و بدون تعصب توضیح داده بودین. مرسی و متشکرم.

فرشید محمدی

ممنون از پاسخ دوستان

در اثنای همین سوال باید بگم

استفاده از یک نوع سیستم عامل در گام نخست به تنهایی ممکن نیست و حتما مسائلی رو چه ازنظرکیفی وچه ازنظرکمی موردحمله وانتقاد شدید قرار میدهد اما چیزی که احساس مهاجرت شبکه رو برای من ایجاد کرد اینکه

هر دیوایس و یا سیستم های کاربردی مثل همین اکانتینگ و کریو و FreeNAS و NAS -SAN , ...... اینها همه در بستری غیر ویندوزی تهیه میشوند

و علامت سوال بزرگی که برای ذهن من پیش آمده -- اگر واقعا لینوکسی ها اینقدر در امکانات و تسلط بر سخت افزار ها رشد کردن

پس حتما بیسBase قوی دارن که اون هسته لینوکس هست

هرچند هدف من از این مطالب توانایی و مقایسه نیست چرا که ویندوز Embedded هم وجود دارد بلکه به قول مهندس اسحاقی این یک دید هست و اما دید من استفاده از لینوکس به عنوان زیرساخت و راهبردی که در آن با از دست دادن چندین مزیت -- چندصد مزیت بدست آید و صد البته در مقام قیاس بحث زیاد و شاید هم بی پایان باشد

اما در پاسخ مهندس نصیری دید من به مهاجرت بدلیل کاربری نیست بلکه همون طور که شما فرمودید من هم به راهبرد و راهکار اشاره دارم در غیراین صورت با توانایی که ویندوز داره به دنیای لینوکس وارد نمی شدم

که درمحیط های پیش آمده که با10 الی 15 کاربر و استفاده از سرویس های نچندان پیچیده به راهکاری به نام ServerCore می توان به نتیجه رسید

بیان سوال بنده این است:

-افرادی که از لینوکس استفاده کردن و میکنند در لینوکس چه برتری و مزیت می بینند که در ویندوز نیست

-آیا می توان درجای بر اساس مصلحت و نه از روی تعصب --- سروری را راه اندازی کرد که بتوان به 80 الی 90 درصد اهدافی که سرور ویندوز به ما می دهد رسید و به قول مهندس نصیری بعنوان یک سرور StandAlone از لینوکس بهره برداری کرد

و اگر می توان ؟

چه سرویس های قابلیت پیاده سازی دارند؟ و شباهت ها چه اندازه هستند؟

**و این گله ای است از لینوکس های عزیز که چرا توانای لینوکس را معرفی نمی کنند!!!**

محمد نصیری

خوب بحث جالب شد ، یک نکته رو بگم ، شما هر چیزی که در ویندوز دارید در لینوکس هم دارید ، اما اما اما نکته اینجاست که ما از لینوکس به دلایل بسیار زیادی استفاده می کنیم ، دلیل بی بدیل اون Stable بودن فوق العاده این سیستم عامل هست برعکس سیستم عامل ویندوز و سرویس های مایکروسافتی ، من سالها با ویندوز کار کردم و می کنم ، اولین جمله ای که میشنوم بعد از بروز یک مشکل چیه ؟ سیستم رو Restart کنید ! این یعنی Stable نبودن ، بارها بی دلیل سیستم عامل ویندوز هنگ کرده ! اینکه میگم بی دلیل واقعا منطقی نبوده اتفاقی که افتاده ولی تا به همین امروز من ندیدم یک سیستم عامل لینوکس بی دلیل هنگ بکنه ، اینکه میگم بی دلیل برای اینکه می تونیم خودمون دستکاریش کنیم من خودم برای تست نرم افزار مانیتورینگ CPU Usage لینوکس رو بردم روی 99 درصد و هنگ کرد اما دلیل داشت ... خوب شما حتی سرویس LDAP و Policy رو هم در لینوکس دارید ، اما داشتن کافی نیست ، پشتیبانی مهمه ، قبول کردن دردسرهای آزمون و خطا مهمه ، شما ممکنه بگید اکتیودایرکتوری مشکلاتش شناخته شده است ، اما SAMBA شما وابسته به Community ها هستید که مشکل رو برطرف کنید ، چرا توانایی های لینوکس رو معرفی نمی کنند ؟ چه چیزی رو میخاین معرفی کنیم ؟ برادر من لینوکس که مایکروسافت نیست که یک شرکت باشه !!! این شرکت هر چند وقت یکبار کنفرانس Build بزاره و معرفی کنه توانایی هاش رو ... هزاران هزار شرکت دارن از لینوکس محصول بیرون میدن ... خودمون هم بعضا نمیدونیم چه قابلیت هایی امروز اضافه شده چون یکپارچه نیست و این دلیل بر نقص نیست ... یعنی اینکه مالک نداره ... خود مختار هست و شما هم یک مختار هستید ... میدونی قدرت لینوکس چیه که دوستش داریم ؟ شما همین الان میای در وب سایت میگی توی لینوکس میخام چنین کاری کنم نمیشه !!! چیکار کنم ... یه دفه میبینی فردا پس فردا یک نفر میاد برات اون کار رو برنامشو می نویسه بهت میده رایگان رایگان ... هیچ توقعی هم ازت نداره !!! یعنی لینوکسی ها عاشق تولید و خلاقیت هستند ... من بارها کارمو اسکریپ نویس های لینوکسی راه انداختن ، غیر از مواردی مثل Active Directory ... که دلیلش رو گفتم چرا پیشنهاد می کنم شما در هر حوزه ای از لینوکس می تونید براحتی استفاده کنید.

توسینسو آینده دنیا رو میسازه ... اگر تو هم بهش پیوند بخوری ... شروع کن یاد بده هر چیزی که بلدی رو ... دنیا همینجور تغییر می کنه
فرشید محمدی

سپاس فراوان و درود بی کران بر این همه شناخت

اما

چیزی که برداشت شد همان نتیجه ای هست که قبلا داشتم

منابع و مراکز لینوکس کمتر و شاید بهتر بگم موجود نیست که راهکاری اساسی و روندی یکپارچه داشته باشد و الگوی کاری وجود ندارد

یک سرور ویندوزی با یک دید کلی مباحثش مشخص هست ولی برای لینوکس و راهکار پیاده سازی هیچ چشم اندازی وجود نداره که کسی بتواند از ابتدا تصمیم بگیرد - (ابهام در انتخاب)

هرچند به پاسخ نرسیدم

اما از دوستان و بزرگواران و مخصوصا جناب نصیری توقع ارائه مباحث و آموزش در زمینه سرورهای لینوکسی دارم

محمد نصیری

فرشید جان لینوکس برای افرادی هست که عاشق Challenge و اشتراک دانش و شکستن انحصار هستند ، به خاطر همین منابعش زیاده اما متمرکز نیست مثل مایکروسافت که Technet داره بلکه پراکنده هست و باید اهل Research باشی که این تفاوت واقعی Open Source ای ها هست که اهل Research های متنوع در همه جا هستند. نتیجه اینکه برو ویندوزتو استفاده کن پسر D:

فرشید محمدی

ارادتمند استاد

ولی برای رسیدن هیچ وقت . . . . .

در هر حال لینوکس آغازگر تغییر است که این نکته بهترین پاسخ بود

ممنونم از چنین خطابی مهندس نصیری

" نتیجه اینکه برو ویندوزتو استفاده کن پسر D: "

محمد نصیری

من محض مزاح گفتم به دل نگیری جوان ، ما دوستت داریم

فرشید محمدی

لطف دارید که جوان خطابم میکنید

استاد بزرگوار در تحقیق و جستار به بردهای لینوکسی برخورد کردم آنجا بود که برایم سوالی پیش آمد که چرا لینوکس راحتر از ویندوز با هرسخت افزاری سازگار میشود و از آنجا که این یک مزیت بزرگ در شغل من محسوب میشود به دنبال کاربرد این محصول به نتایجی جالب رسیدم که برای استفاده دوستان ITPro در یک پست آن را منتشر می کنم

در هرحال لینوکس برایم بیش از بیش جذاب شده و واقعا نیاز به تحقیق دارم.

محمد نصیری

لینوکس رو شما می تونید با هر سخت افزاری هماهنگ کنید ، همونطور که گفتم با توجه به اینکه شما قادر به دستکاری سیستم عامل هستید می تونید اینقدر تغییرش بدید که یه چیز کاملا جدید بشه ، شما می تونید لینوکس رو هماهنگ کنید که روی گوشی نصب بشه ، وقتی میگم گوشی یعنی هر گوشی ای ... چون قابلیت انعطاف پذیری زیادی داره ، همه چیز دست برنامه نویسش هست می تونه همه جا رو تغییر بده ، کولر گازی هم روش لینوکس میتونه نصب بشه ، یه چیز جالب بگم براتون این لینوکس فقط Tiny Core Linux فقط 12 مگابایت هست !!!! حتی من قبلا یه لینوکس داشتم روی فلاپی دیسک نصب می شد !!! خوب یه برنامه نویس حرفه ای ( طبیعتا من نه ، برنامه نویس هایی که در لایه سیستم برنامه می نویسن ) عاشق لینوکس هستن چون با هر سخت افزاری هماهنگ میشه ، دلیلش کاملا مشخصه ... همه چیز قابل دسترسی هست ، اما خوب ویندوز رو شما نمی تونید دست بزنید ... الان خیلی از تجهیزات اتوماسیون صنعتی رو با لینوکس سیستم عاملش رو می نویسند چون می تونن هرجا لازم بود تغییرش بدن ، بنابراین اگر عدم هماهنگی با سخت افزاری وجود داشته باشه میشه روش کار کرد و موضوع رو حل کرد ، لینوکس واقعا جذاب هست و واقعا منطقی در هر کاری ، از لحاظ اینکه بسیار Stable هست در تجهیزات بیشتر روش حساب میشه ، سیسکو ، میکروتیک ، فایروال های سخت افزاری ، تجهیزات اتوماسیون صنعتی ، سیستم عامل خودروها و ... 99 درصد لینوکس هستند چون قابل اعتماد هست و به قول یکی از دوستان Config می کنیم و بعد چالش می کنیم ...

پاسخ شما
برای ارسال پاسخ خود وارد شوید.
از سرتاسر توسینسو
تنظیمات حریم خصوصی
تائید صرفنظر

تو می تونی بهترین نتیجه رو تضمینی با بهترین های ایران بدست بیاری ، پس مقایسه کن و بعد خرید کن : فقط توی جشنواره تابستانه می تونی امروز ارزونتر از فردا خرید کنی ....